Kontaktujte nás

Pondělí - Pátek 8 - 16 hod.
Mob.: +420 7777 80 922
Záznamník: +420 469 811 811
E-mail: info@naturevital.cz

Pro profesionály
a distributory

Velkoobchodní ceny pro profesionály
a distributory. Více informací zde

Inhalace

Inhalace funguje jako léčba i prevence…

Přináší úlevu a urychluje léčbu běžných infekcí

Rýmy, angíny, katary, laryngitidy, faryngitidy, bronchitidy... 

Pomocí inhalace můžeme zkrátit léčbu a snížit riziko případných komplikací (například přesun infekce na jiné místo v těle).
Inhalování je vhodné nejen pro alergiky, ale pro všechny, kteří trpí častými infekcemi dýchacích cest. Inhalaci nejčastěji využijeme při různých rýmách a onemocněních horních cest dýchacích, při suchém i vlhkém kašli. Inhalace je vdechování vodní páry, která může být obohacena o nějakou bylinku nebo sůl Mrtvého moře. Teplo prokrvuje sliznici a účinné látky se mnohem lépe dostávají do těla a pomáhají bojovat s onemocněním. Efekt není pouze lokální, díky krevnímu oběhu se léčivo dostává do celého organismu, takže inhalace pomáhá nejen na kašel či rýmu, ale převážně i zvyšuje naši imunitu. Pokud své dýchací cesty udržujeme zvlhčené a v dobrém stavu, jsou schopny se lépe ubránit útokům virů a bakterií. Lidé náchylní k dýchacím infekcím by měli v chřipkovém období z preventivních důvodů inhalovat, a to nejlépe jednou denně. K inhalacím se stejně jako v případě léčby používají minerální vody nebo solné roztoky. Pomocí inhalace aromatických olejů zase navozujeme našemu tělu příjemný pocit a relaxaci. Inhalace aromatických olejů může navodit zvýšení či snížení krevního tlaku, pocit chladu, tepla nebo povzbuzení. Je využívána při léčbě psychických nebo psychosomatických onemocnění. Éterické oleje je možné inhalovat několika způsoby - buď pomocí inhalátoru anebo aromalampy. I výpary uvolňující se během koupele velmi příznivě a ozdravně působí na dýchací cesty, zejména při nachlazení a při virových infekcích.

Jak inhalovat?

Inhalovat můžeme několikrát denně, nikdy by čas neměl překročit deset minut a pět minut většinou úplně stačí. Léčebnou inhalaci podstupujeme dvakrát až třikrát denně, popřípadě v jiných intervalech podle doporučení lékaře. Voda by měla být velmi teplá, ale ne příliš horká, to bychom riskovali opaření.

Pokud inhalujeme přes masku a nadechujeme se přitom nosem, inhalace je prospěšná i pro nosní dutiny. Uvolňuje nadbytečný hlen, zklidňuje nosní sliznici a odstraňuje bakterie a další případné nečistoty usazené na ní. Zároveň tak i předchází ucpávání vedlejších nosních dutin a zánětům středního ucha.

Při nemocech hrtanu nebo průdušek se mlžina nejčastěji vdechuje ústy pomocí náustku, který je součástí každého inhalátoru. Cílem této inhalace je pročistit dýchací cesty od zaschlého hlenu a případných choroboplodných zárodků, posílit jejich přirozenou obranyschopnost a další funkce.

Výběr přípravků

Při onemocnění horních dýchacích cest velmi příznivě a tradičně působí sůl z Mrtvého moře.
Sůl Mrtvého moře na rozdíl od soli mořské, nevysušuje sliznici a má vyšší účinek. Přináší rychlou úlevu a navíc je vhodná i pro alergiky. 
Pokud bychom volili bylinky, tak pro suchý kašel postačí jen sliznici zvlhčovat a efekt případně zesílit využitím heřmánku nebo rozmarýnu. Na mokrý kašel mohou pomoci šalvěj nebo máta, které výrazně ulehčí odkašlávání. Můžeme také přidat pár kapek eukalyptového olejíčku.

Inhalace solného roztoku - s minerální solí Mrtvého moře

1 lžíci soli z Mrtvého moře rozpustíme ve 2 litrech horké vody. Páru vdechujte ústy i nosem. Použijte inhalátor, pokud jej nemáte k dispozici, posaďte se k nádobě s teplým roztokem, hlavu i s nádobou překryjte dekou a vdechujte páru. Inhalaci doporučujeme maximálně 5 minut. Horká pára s obsahem soli z Mrtvého moře působí na sliznice desinfekčně a urychluje léčbu onemocnění horních cest dýchacích. Dbejte, aby se roztok nedostal do očí!

Inhalace bylinných nálevů

Byliny pro inhalaci se připravíme tak, že lžíci sušené drogy zalijeme skleničkou vařící vody, necháme pět minut pod pokličkou louhovat a nakonec přelijeme do misky s teplou vodou, nad kterou poté inhalujeme.

Režim po inhalaci

Po napařování se doporučuje krátký odpočinek, cca 30 minut. Někdy se může objevit krátkodobá bolest hlavy nebo pocit únavy. Také bychom neměli zapomínat na fakt, že rozehřátá sliznice je citlivější a do organismu nepropouští jen zdraví prospěšné látky. Proto bychom se měli po inhalaci přibližně dvě hodiny vyhýbat prachu a kontaktu s různými chemikáliemi (není vhodné ani luxování nebo věšení prádla nasáknutého různými vůněmi).

Upozornění:
Inhalace nemívá vedlejší efekty, pouze při využití bylinek si někteří lidé musí dát pozor na případnou alergickou reakci.
O inhalaci pro vaše potíže a výběru vhodném přípravku se poraďte buď se svým lékařem nebo lékárníkem.